Association Championships

The Fuel to Go & Play Association Championships form part of the Netball WA Competition Framework and Pathway and are held annually to provide representative participation for Associations’ players, coaches, officials, managers and administrators. 

The Fuel to Go & Play Association Championships provide the opportunity for player, coach and umpire talent identification, coach mentoring, umpire coaching and testing, and an opportunity for Associations to measure their pathway progressions against other Associations. 

The Fuel to Go & Play Association Championships also offer a wonderful opportunity for players and officials from across the State to come together and enjoy the experience and interaction with like-minded people.

The Fuel to Go & Play Association Championships teams are formed from our PIPP Program Development Squads. To be selected in a FTG&P Association Championship team you must participate in the 2021 PIPP Program and play the 2021 Winter Season at PNA. Please be aware that not all selected atheltes are guaranteed selection into a FTG&P Association Championships team and may be selected as training partners. Training partners may be presented an opportunity into the playing squad if the situation arises, Being selected as a training partner should be seen as a great opportunity for personal development and growth. 

Congratulations to the following athletes and coaches for being selected to represent PNA at the 2022 Fuel to Go and Play Association Championships!

12 and Under Team 1

Head Coach: Lyndal Gordon

Baker Isabelle (Izzy)
Bogdanov Livia
Cotter Clara
De Masi Sophie
Farr Pippa
Majok Bakhita
O’Dea Ruby
Richardson Nina
tierney rebecca
Woodham Malana
12 and Under Team 2

Head Coach: Janine Drennan

 

Bope Serena
Castagnino-Ellis Francesca
Crabb Alissa
Ilijovski Sofia
Logan Annalise
Sampson Alyssa
Short Jasmine
Svendsen Freya
Vardy Tahnee
Wild-Bannon Summer
12 and Under Team 3

Head Coach: Grace Skinner

Andrew Hannah
Canaris Rosie
Dragicevic Jaida
Duck Emersyn
Foster Halle
Gascoyne Indi
Hammill Abigail
Love Jasmine
Riolo Saige
Rodgers Ava
12 and Under Training Partners
Brown Ruby
D’Souza-Cookson Evie
Knox Alma
Rear Chloe
Scott Sarah (Sarsh)
Wynyard-Thompson Ava
13 and Under Team 1

Head Coach: Alyson Stephens

Alach Sienna
Barrows Hailey
Clay Ruby
Drennan Elle
Fazari Sofia
Hammond Piper
Mentink Sunni
Plint Indianna (Indi)
Van vliet Ruby
Whitney Zamia
13 and Under Team 2

Head Coach: Helen Riolo

 

Ambrosino Lucia
Barbetti Elise
Burt Zara
Delaney Hazel
Gilbey Lucy
Milianku Alexi
Ostle Olivia
Philip Caitlin
Weaver Maddy
Wilton Chelsea
13 and Under Team 3

Head Coach: Karen Winton

 

Boyle Abby
Buckland Olivia
Davey Abby
Pekin Molly
Perry Neave
Phillips Lucy
Rocavert Miranda
Spartalis Zara
Weaver Grace
Worrad Danja
13 and Under Team 4

Head Coach: Tatjiana Pieris

Cripps Sophie
Donoghue Rose
Harris Bailee
Hickling Allegra
Foster Trier
Kavanagh Carla
Lo Presti Armani
Miceli Tiana
Montgomerie Grace
Norwood Ava
Rhodes Sienna
Yau Helena
13 and Under Training Partners
Allen Cassie
14 and Under Team 1

Head Coach: Deanne Quartermaine

 

Bonadeo India
Butler Harper
Hammill Ashe
Heffernan Lily
Logan Isabella (Bella)
Overholt Vienna
Rubens Rebecca (Becky)
Seymore Abigail (Abi)
Vacca Olivia
Wynyard-Thompson Otia
14 and Under Team 2

Head Coach: Fiona Cohen

Assistant Coach: Brenda Cockburn

 

Booth Rosie
Gaunt Jasmine (Jas)
Keenan Chloe
Martin Livinia
Menehira Eden
Miceli Milana
Mort Isabel
Palozsa Alexis (Lexi)
Sarich Ella
Smith Ella
14 and Under Team 3

Head Coach: Ivana Scotford

Barry Darcy
Farrell Ashley
Hoogland Hannah
King Georgia
KLJAJEVICH-GIDGUP Emily
MacGregor Eva
PETCHELL CLAUDIA
Pronk Charlie
Reuben Siahn
Witt Kate
14 and Under Training Partners
Cannon Zoe
Heatley Addison (Addie)
Saggers Sophie

 

16 and Under Team 1

Head Coach: Tanya Dean

Blackley Tayla
Darlington Ashli
Drennan Matilda
Gasiorowski Madeline (Maddy)
Gaunt Neve
Harding Isabella (Bella)
McAullay Meg
Moore Susannah (Suzie)
Rivers Emily
Stephens Samantha (Sammy)
16 and Under Team 2

Head Coach: John Savill

Curley Thalia
De Masi Mia
Gamble Sequoia
Harwood Sally
Herbert Charlotte
McWha Alix
Peou Madeline
Pittaway Bronte
Pyne Zanna
Stegink Eloise
16 and Under Team 3

Head Coach: Caitlyn Brown

 

Brincker Maya
Carbone Sophia
Clarke Bethany
Dean Charlotte
Gilbey Ella
Hurstfield Emily
Kelly Juliet
Roberts Dyllan
Simpson Amelie
Van Maanen Sienna
16 and Under Team 4

Head Coach: Holly Constantine

Biddeloo Claudia
Collis Isabelle (Belle)
Couanis Lucy
Fuller Leilani
Kish Emily
Kowal Olivia
Letch-Avenell Indiana (Indi)
Lucev Holly
McIntosh Mischa
Strang Amelie
16 and Under Team 5

Head Coach: Keira McNamee

Assistant Coach: Danni King

Barnaba Arabella (Mimi)
Barnes Shannon
Bewsher Lian
Brown Yasmin
Crabb Georgia
Crago Millie
Lo Vivienne (Viv)
Pittaway Asha
Sampson Mia
Richardson Emma

 

16 and Under Training Partners
Tilly Dannielle
20 and Under

Head Coach: Rachel Anderson

bowes hannah
Brincker Lilly
Connolly Libby
Joffe Kyler
Keating Rhianna
Kish Sophie
Kriletich Sarena
Magiatis Poppy
Quinlivan Lily
Wallis Amber